Panelový bytový dům

Nominované stavby:

Panelový dům Sudoměřská, Praha 3

Realizátor: ARCUS - Růžička, spol. s r.o., Praha
Architekt/projektant: A plus spol. s r.o., Praha
Investor: Městská část Praha 3, zastoupená společností Investiční a rozvojová Praha 3 a.s.

 

Panelový dům, Prachatice

Realizátor: JINDŘICH PARUS, voda-plyn-topení spol. s r.o., České Budějovice
Architekt/projektant: Ing. Radek Pernekr
Investor: SBD Prachatice, sídlo Husinec

 

Panelový dům Lupáčova, Praha 3

Realizátor: Sdružení "Regenerace Lupáčova - Subterra - ESB"
Architekt/projektant: A plus spol. s r.o., Praha
Investor: Městská část Praha 3, zastoupená Investiční a rozvojovou Praha 3 a.s.

 


Vítězná stavba:

Panelový dům Sudoměřská, Praha 3

Realizátor: ARCUS - Růžička, spol. s r.o., Praha
Architekt/projektant: A plus spol. s r.o., Praha
Investor: Investiční a rozvojová Praha 3 a.s.

Obyvatelé žižkovského panelového domu spolu s novou fasádou získali i vlastní zimní zahrady

Žižkov je někdy označován jako pražský Montmartre. Ze čtvrtě činžovních domů z přelomu 19. a 20. století genius loci přímo dýchá a ne nadarmo se říká, že každý, kdo zde bydlel, zůstává tímto místem poznamenán. Tato bohémská čtvrť plná nočního života, kaváren, barů a umělců se rozkládá na vyvýšenině, proto jsou místní ulice úzké a strmé. Ojedinělé umístění blízko historického centra i výrazný rozvoj v 19. století vytvořily z této čtvrti naprosto specifickou záležitost. V současné době prochází tato pražská oblast mnoha rekonstrukcemi a postupně se renovují i panelové domy ze sedmdesátých let, mezi které patří i dům na ulici Sudoměřská. Na revitalizaci tohoto domu vyhlásil jeho vlastník, Městská část Praha 3, v loňském roce výběrové řízení, jehož výherce, společnost ARCUS- Růžička, získala za tento počin ocenění v podobě prvního místa v kategorii Rekonstrukce panelového domu v soutěži Fasáda roku 2011, pořádané společností Baumit, v kategorii rekonstrukce panelového domu.

Organizační, legislativní a administrativní náležitosti rekonstrukce panelového domu vyřizovala akciová společnost Investiční a rozvojová Praha 3, která se postarala o hladký průběh veřejné soutěže, výběr dodavatelů i samotnou organizaci celého projektu. Architektonické ztvárnění pak mělo na starosti studio A plus. O samotnou realizaci se postarala společnost ARCUS-Růžička, spol. s r.o., která má s revitalizací starých panelových domů bohaté zkušenosti. Společnost na stavebním trhu působí již od roku 1991 a od svého založení tvoří kmenový tým jejich pracovníků úctyhodných 50 stálých zaměstnanců. Za svých 21 let existence získala firma mnoho významných ocenění, ze kterých můžeme namátkou zmínit třeba cenu Státního fondu rozvoje bydlení v soutěži Stavba roku 2007 za provedení dvoupodlažní střešní nástavby v trojobjektu Pod Lipami či čestné uznání ředitele společnosti Baumit v soutěži Fasáda roku 2002 za rekonstrukci pláště polikliniky na ulici Olšanská. "Je téměr pravidlem, že se každý rok do této soutěže přihlásíme s nějakou stavbou, protože s Baumitem spolupracujeme již 11 let a 90% jak zateplených, tak i klasických fasád děláme výhradně z Baumitu, protože tak máme jistotu, že ani po letech nebudeme muset řešit závažné reklamace pláště," reaguje na oznámení o úspěchu stavby jeden ze dvou jednatelů společnosti ARCUS Růžička, spol. s r. o., Ing. Uher.

Vstřícná komunikace usnadňuje práci

Nejistotu, která vládne poslední léta stavebnímu trhu, pociťuje i pan Uher, který k tomu říká: "Roční objem zakázek si držíme sice podobný jako v předešlých letech, ale proměnila se jejich velikost. Čím dál častěji provádíme menší akce, takže naše míra flexibility musí být daleko vyšší. A totéž očekáváme i od našich subdodavatelů. Pokud se stane, že potřebuji namíchat do hodiny barvu, stačí mi zvednout telefon a zavolat svému zástupci v Baumitu a mám jistotu, že za hodinu bude pro mě materiál připravený k vyzvednutí. Je pro mě důležité vědět, že se můžu na našeho obchodního zástupce kdykoliv a s čímkoliv obrátit a můj problém budeme ihned řešit. Ostatně to platí i pro můj přístup k našim zaměstnancům. Se svými lidmi také často hovořím, a protože převážná část našich zaměstnanců u nás pracuje přes deset-patnáct let, víme, co od sebe můžeme navzájem očekávat. Samozřejmě, že cena je důležitá, ale není jediná důležitá. Se svou prací prodáváme i své jméno, a proto nemůžeme jít s kvalitou naší práce dolů jen kvůli tomu, abychom se dostali na nižší ceny. A v případě Baumitu to vidím stejně. Individuální servis jejich obchodního zástupce mi zaručí, že i když si na stavbě naši řemeslnící náhodou nebudou s nějakým technickým postupem vědět rady, mohou se přímo obrátit na technického zástupce v Baumitu a ten jim přesně poradí nebo sám přijede postup předvést. Díky této vzájemné provázanosti a důvěře si můžeme být jistí, že nám technický poradce Baumit doporučí pro každý náš individuální projekt nejvhodnější řešení na míru, a my tak můžeme pracovat s nejnovějšími technologiemi na trhu, které zrovna v Baumitu vyvinuli."

Dům se čtyřicetiletou tradicí mate vzhledem novostavby

Revitalizace vítězného panelového domu byla provedena opravdu důkladně a po jejím dokončení nejen že se snížila energetická náročnost budovy, ale její obyvatelé získali v podobě zasklené lodžie tzv. zimní zahrady. Rekonstrukce probíhala za plného provozu, a to od srpna do prosince loňského roku. Na panelovém domě byla provedena nová zateplená fasáda včetně výměny otvorových prvků – okna v bytech byla vyměněna za nová dřevěná eurookna. Zateplení pláště budovy bylo řešeno kontaktním fasádním systémem Baumit, který v tomto případě tvoří z 95% polystyrén tloušťky 120 mm a zbylých 5% je doplněno minerálními deskami s kolmým vláknem tloušťky 120 mm. Po demontáži zábradlových lodžiových panelů byly na čela lodžií osazeny prosklené hliníkové stěny. Tím se kompletně změnil ráz fasády celého objektu a obyvatelům těchto bytů se významně zvýšil komfort bydlení, jelikož získali další místnost navíc. S proměnou krytu lodžie byla všude na těchto lodžiích položena i nová dlažba, která spolu s izolačním sklem na prosklených stěnách lodžie podporují tepelnou pohodu a útulnost nových prostor zimní zahrady.

Neobvyklá souhra všech účastníků rekonstrukce

V 70. letech bylo běžné, že poslední patra panelových domů byla zkosená a měla fealový obklad. Součástí rekonstrukce tohoto domu bylo i dozdění posledního patra. Tím došlo k odstranění zkosení a sejmutí fealového obložení, které bylo nahrazeno zděnou konstrukcí se zavěšenou zateplenou fasádou s obložením z titanzinkových pásů, které zachovává ráz domu s ustupujícím posledním patrem, které je tolik typické pro podobu této žižkovské lokality. Na přání architekta ing. Hejla nenajdete na fasádě domu sokly z mozaikové omítky, jak je jiných panelových domů běžné. Fasáda je zde tažená od střechy až k chodníku, což vyžadovalo velkou míru připravenosti všech dílčích kroků dlouho dopředu. Vzhledem k tomu, že se omítka tahá v jednom kroku, je zapotřebí použít opravdu kvalitní fasádní materiály, aby se práce řemeslníkům vydařila hned na poprvé. Pan Uher si proto vybral točenou omítku zrnitosti 1,5 mm Baumit granopor top, která je paropropustná a vodoodpudivá. "Protější panelový dům, který byl zrekonstruován již dříve, je s naším domem zcela totožný, a proto jsme museli dodržet zadání města a použít pro fasádu zcela stejnou barevnou kombinaci jako na vedlejším domě. Jenže na tento dům byly aplikovány barevné omítky jiného výrobce, které jsme ale my použít nechtěli. Naštěstí stačilo jen zavolat do Baumitu a technický poradce, se kterým spolupracujeme, přijel barvu protějšího domu změřit. V Baumitu nám podle toho vyrobili totožný odstín, ovšem v prémiovém složení materiálů," chválí profesionální přístup společnosti Baumit pan Uher.

Současně se zateplením pláště dostal panelový dům i novou zateplenou živičnou krytinu střechy. Součástí celé rekonstrukce bylo také vybudování plynové blokové kotelny v suterénu objektu. Tato kotelna zásobuje teplem a teplou užitkovou vodou 4 sousední objekty. "Víte, stavební proces je, jak já říkám, dílem tří různých lidí – architekta, který chce, aby jeho dílo bylo především krásné, dále pak investora, kterému záleží, aby projekt nebyl příliš drahý, a nakonec dodavatele, který se musí postarat o to, aby vyhověl architektovi i investorovi a současně aby bylo dílo co nejlépe realizovatelné. A všichni tito tři se musí dohodnout, aby se projekt úspěšně dokončil. Zdá se, že v tomto případě se nám toto dílo opravdu perfektně povedlo," dodává na závěr pan Uher své motto.