Zvláštní ceny

Nevídaná proměna rodinného domu

Ve Středozemí si většina lidí zakládá na pohodlí a příjemném interiéru. Pod neokázalou fasádou se často skrývá skvostný interiér. Na východ od nás je naopak rozhodující první dojem. Okázalá architektura a výrazné barvy tak přitahují zraky kolemjdoucích. Češi se jako pravé srdce Evropy nacházejí někde uprostřed. Pěkná fasáda je považována za vizitku každého domu. Esteticky zdařilou stavbu můžete zajímavou fasádou jenom podtrhnout a z nevýrazné architektury vykouzlit opravdový klenot. Ve zdejším proměnlivém kontinentálním počasí navíc hraje roli kvalita fasády. Zajišťuje funkčnost objektů a chrání další vrstvy před nepříznivými povětrnostními vlivy. Ostatně pojďte se s námi podívat na proměnu „normalizačního“ domku v Kostelci u Zlína, který byl v prestižní soutěži Fasáda roku 2009, pořádané pod hlavičkou společnosti Baumit, oceněn zvláštní cenou „Rodinný dům“.

Čtyřčlenná rodina investora prožila velkou část svého života právě v Kostelci v dispozičně přiměřeném domě. Mdlá architektura 70. let s typickou břízolitovou fasádou a konstrukční vady, které vedly k vlhnutí zdiva, však delší dobu volaly po radikálním řezu. Díky zkušenosti investora s několika developerskými projekty a jeho estetickému cítění, které uplatňuje denně při své profesi designéra kuchyňských interiérů, byla rekonstrukce domu provedena opravdu ukázkově. Martin Navláčil jr. z realizační firmy Navláčil s.r.o., při vzpomínce na počátek rekonstrukce podotýká: „Při prvním pohledu na stav objektu a po vyslechnutí náročných požadavků investora, jsme si ve firmě říkali, že by bylo lepší dům zbourat a postavit nový. Nakonec je však výsledek takový, že se rozhodnutí investora nedá vůbec nic vytknout.“

Pan Navláčil dodává, že se při kostelecké realizaci sešlo několik faktorů, které vzájemně přispěly ke zdařilému výsledku. Základem úspěchu celé rekonstrukce byl výrazný a přesto vkusný návrh místního architekta Jiřího Jílka, který ctil funkcionalistický charakter kraje.  Významným způsobem byl do příprav i realizace zasvěcen rovněž investor. Svérázný projekt trochu doladil a především od počátku věděl, co přesně od rekonstrukce očekává – kvalitní provedení s prémiovými materiály za rozumnou cenu. Volba dodavatelů tak padla na nejzkušenějšího výrobce komplexních fasádních systémů na našem trhu - společnost Baumit a na realizační firmu Navláčil – stavební firma s.r.o. Tato místní rodinná firma se mohla chlubit řadou povedených realizací v okolí.

Zdravý interiér a úspory energie

Cílem rekonstrukce bylo především odstranit konstrukční vady domu a přizpůsobit ho požadavkům moderního bydlení. Prvním problémem, který bylo nutné vyřešit, bylo vlhké zdivo. Jak se záhy ukázalo, na vině nebyla spodní voda, nýbrž špatné dešťové svody, které se musely kompletně vyměnit. Zlepšení tepelněizolačních parametrů stavby je dnes při podobných typech rekonstrukcí naprostou samozřejmostí. Kromě dodatečného zateplení se rodina investora rozhodla pro instalaci fotovoltaických panelů, které pomůžou uspokojit energetické nároky obyvatel domu.  Volba fasády a zateplení byla jasná, jak říká pan Navláčil: „Použili jsme komplexní fasádní systém Baumit, který využíváme na našich zakázkách hlavně díky kvalitě materiálu a ochotě technických zástupců společnosti.  V tomto případě jsme použili prémiové produkty. Jako dodatečný izolant jsme zvolili minerální vlnu, která vyhověla požadavku investora na dostatečnou paropropustnost materiálu. Finální silikonová omítka Baumit rovněž představuje difusně otevřenější variantu než běžné akrylátové omítky.“ Zdravé klima interiéru podpořily pórobetonové příčky a sádrové vnitřní omítky Baumit. Kombinace těchto materiálů dokáže absorbovat přebytečnou vlhkost a v případě přesušení je schopná ji uvolňovat zpět do interiéru. Tím se snadněji udržuje vnitřní klima na optimální úrovni. Docílí se tak hypoalergeního prostředí, prostého interiérových plísní.

 

Promyšlená rekonstrukce si na sebe vydělá

Když se bytové družstvo panelového domu v České Třebové rozhodlo, že provede kompletní rekonstrukci, asi si nikdo z členů nedokázal představit, jaké úsilí si taková sanace vyžádá. Samozřejmě pokud jejím cílem je, udělat ji pořádně. Čas, energie a osobní nasazení předsednictva se však vyplatilo. V ulici Trávník dnes stojí dům, za kterým se kolemjdoucí otáčí téměř jako za pěknou slečnou.

15. dubna 2010 se bytový dům Trávník dočkal i oficiálního ocenění, když v prestižní soutěži Fasáda roku 2009 získal zvláštní ocenění v kategorii„Rekonstrukce bytového domu“. Tato soutěž pořádaná společností Baumit, předním výrobcem komplexních fasádních systémů, letos proběhla již po desáté.

Cílem rekonstrukce bylo zlepšení kvality bydlení bez navýšení nákladů na bydlení. Tento na první pohled nereálný cíl se nakonec podařilo beze zbytku splnit. „ Našetřené peníze jsme na rekonstrukci neměli, proto jsme si museli vzít půjčku. Přesvědčit lidi, aby šli do úvěru se nám nakonec podařilo, ale museli jsme jim slíbit, že si díky úsporám energie rekonstrukce na sebe vydělá,“ říká předseda bytového družstva pan Dipl. Ing. Vladimír Typl.

Kvalitní zateplení – zaklad úspěchu

Kvalitní provedení zateplení bylo pro nás rozhodující. Musím říci, že jsme to vzali docela zodpovědně,“ líčí peripetie výstavby pan Typl. „Ještě před výběrovým řízením jsme si zajeli do Pardubic do Asociace inženýrů ve stavebnictví, kteří nás upozornili, na co si máme během příprav dát pozor. Několik měsíců jsme objížděli okolí a monitorovali průběh revitalizací, abychom si udělali obrázek o kvalitě práce jednotlivých firem. Nakonec jsme uspořádali výběrové řízení, do kterého se nám přihlásilo 13 firem. V prvním kole jsme vyřadili deset.     Ty nejnižší a nejvyšší nabídky jsme automaticky vyškrtli. Musím říci, že cenové rozpětí bylo velké, na celou rekonstrukci až 10 milionů. Nakonec jsem vybrali firmu, která dělala revitalizaci sousedního domu, společnost ISOTEP, která má dostatečné zkušenosti a celou řadu povedených referencí. ISOTEP nám doporučil dva typy zateplení od dvou společností. Nakonec jsme si vybrali Baumit a udělali jsme dobře. Obchodní zástupce společnosti nám byl největší oporou. Vybírali jsme barvy, zrnitost a společně jsme vyřešili i jeden problém, který se v průběhu příprav vyskytl. Naprojektováno jsme měli 10cm polystyrénu. Tím bychom se ale dostali do nevýhodné kategorie středních odběratelů energie. Stím souvisí nesmyslné sankce, pokud nespotřebujete energie přesně tolik kolik vám ukládá dodavatel. K tomu, abychom se ocitli v kategorii maloodběratelů, byla nutná šestnácticentimetrová vrstva izolantu. Proto jsme zvolili „lepší“ šedý polystyrén, kterého stačilo pouhých 12cm. Tím jsme se vyhnuli komplikacím s finálními úpravami a zároveň jsme byli zařazeni mezi maloodběratele.

Kotelna jako chlouba paneláku

Kromě kompletního fasádního systému, který slouží k úsporám energie a vzbuzuje obdiv u kolemjdoucích, se bytové družstvo Trávník může pochlubit vlastní kotelnou. „Letos jsme zažili první zimu v historii domu, kdy se  kolem našeho domu nezelenal trávník. Vím, že je to trochu sobecké, ale rozhodli jsme se topit pouze sami sobě do bytů a ne Pánu bohu do oken. Snad nás za ten podraz nepotrestá,“ vtipkuje pan Typl. I když za chvíli přiznává, že cesta k vlastní kotelně nebyla snadná.  „Toho papírování, co jsme si užili! Jsem rád, že už to máme za sebou.“ Energetické úspory umocňuje i softwarová jednotka, která nepřetržitě vyhodnocuje jak jednotlivé partaje topí a automaticky reguluje výkon kotelny.

Soběstační i s minimální podporou

V době, kdy se dělaly plány rekonstrukce, se program Zelená úsporám na tento typ výstavby nevztahoval. V programu Panel se bytovému družstvu Trávník podařilo získat 5,5 milionu jako příspěvek na úroky. „Nakonec vlastně ani žádnou další podporu nepotřebujeme. Za zimní provoz jsme prozatím ušetřili 600 tisíc. Podle našich propočtů by se úspory během jednoho roku měly vyšplhat přes jeden milion. Díky tomu se našim členům nezvyšuje nájem i přes výrazné zlepšení kvality bydlení,“ dodává hrdě pan Typl.