Hradecký obchodní dům s čárovým kódem
Hradec Králové patří od počátku 20. století k nejmodernějším městům v celých Čechách. Zasloužilo se o to osvícené městské zastupitelstvo, které se v urbanistickém plánování opakovaně spojilo s mimořádnými osobnostmi české moderní architektury, ať už to byl Jan Kotěra na samém počátku 20. století nebo jeho žák Josef Gočár v době meziválečné. Tomu se díky citlivému regulačnímu plánu podařilo Hradec zařadit mezi nejkvalitnější a pro život nejpříjemnější česká města. Na tehdejší dobu velmi prozíravý plán silničního obchvatu chrání město od zbytečného provozu dodnes. Pás zeleně kolem centra a pěší stezky, které brázdí město křížem krážem, jsou dalším příjemným bonusem, který díky Gočárově plánu Hradec získal.
Ani v jednadvacátém století nezůstává Hradec pozadu a hrdě obhajuje svou prvorepublikovou přezdívku „Salon Republiky“, která poukazovala na moderní ráz celého města. Do Hradce Králové například putoval již loňský titul Stavba roku, který si vysloužila unikátní budova Studijní a vědecké knihovny.
Také v letošním roce nebude hradecká architektura ochuzena o prestižní ocenění. Letošní ročník soutěže Fasáda roku, která je již desátým rokem pořádaná pod hlavičkou nejznámějšího domácího výrobce kompletních fasádních systémů, společnosti Baumit, zná své vítěze. A jedna cena putuje přímo na jednu z hlavních tepen Hradce. Získal ji obchodní dům Atrium na Dukelské třídě, jehož autorem je karlovarské architektonické Studio Hangár. Ing. arch. Antonín Juštík a Ing. Vladimír Tůma navrhli obchodní prostor, který působí zvenčí i zevnitř lidsky a harmonicky navazuje na objekt obchodního domu ze 70. let. Místní říkají, že se jim podařilo vystihnout přechod mezi komunismem a kapitalismem. Konzervativní člověk, který se zpravidla brání vzniku každého nového obchodního domu, by k tomu možná dodal, že vystihli tu správnou míru. Dispozičně nepřekypující prostor je dostatečně osvětlen a přírodní cihlová barva působí v interiéru i v exteriéru klidným dojmem.
Fasáda s vlastním certifikátem
Hlavním estetickým prvkem na celé stavbě je výrazná a neobvyklá fasáda, na níž byla použita na naše poměry nezvyklá konstrukce složená z kontaktního zateplení Baumit a obkladových pásků Feldhaus Klinker. Zajímavý doplněk navíc tvoří nerezové pásy připevněné na fasádě připomínající čárový kód. Výstavbu prováděla Krušnohorská stavební společnost, která právem považuje obložení přes 5000 m2 fasádní plochy za monumentální dílo. „Architekti zadali jasné stanovisko, jak má vypadat obklad. Když jsme vybírali, u jaké firmy obstaráme zateplení, měli jsme jasno. Obrátili jsme se na společnost Baumit, našeho dlouholetého partnera, se kterým máme dobré zkušenosti. Technické zázemí a dlouholetá praxe s veškerým typem zateplení jsou jejich největší devizou. V případě této realizace bylo nutné provést certifikaci na daný systém, neboť žádná podobná stavba v Čechách ještě nevznikla. Hlavně komunikace s technickými a obchodními zástupci fungovala skvěle. Společnost nám na míru připravila speciální zateplovací systém, který pečlivě prověřila a následně na něj získala certifikát dle platných evropských norem. Získali jsme tak individuální řešení na míru s plnou garancí od výrobce, “ komentuje výběr materiálu pan Koldinský z realizační firmy. Společnost Baumit tak prověřila a vydala příslušnou certifikaci kontaktního vnějšího tepelněizolačního systému Baumit KERA Mineral. Ten se skládá z lepicí a spárovací hmoty, sklotextilní síťoviny, hmoždinek a tepelněizolačních minerálních desek s kolmou orientací vláken a dalších komponentů značky Baumit. Povrchová úprava je pak provedena právě keramickými pásky Feldhaus Klinker.